Ketaste valimine – põhimängijad kotis ehk tuumik, kellest sõltub mäng

Kettaid, mida me kotis endaga kaasas kanname, võiks võrrelda mõne meeskonnaga. Ketaste valimine ehk põhimängijate valimine on ju üks olulisemaid aspekte meeskonnamängude puhul üldse. Sul on kotis terve “meeskond”, kellest näiteks 5 ketast moodustavad need nii-öelda „staarid“ või „põhimängijad“, ilma kelleta pole võimalik kuidagi mängida. Hoolimata sellest, kui palju „mängijaid“ me enda kotis omame või sinna lisada tahame, on kriitilise tähtsusega, et alguses oleks meil olemas „põhimängijad“, ümber mille me ülejäänud osa kotist ehitame. Sealjuures on ka oluline, et need põhilised kettad teineteist täiendaksid. Seda ennekõike sellepärast, et hoolimata olukorrast, millega sa ringi jooksul silmitsi seisad, saad sa vähemalt ühele neist põhilistest ketastest alati  loota.

Kui suur on sinu meeskond???

Neile, kes püüavad ehitada koti sisu, mis oleks toimiv, on keeruline just välja mõelda seda „algrivistust“ ehk esimesi kettaid, mis peaksid kotis kindlasti olema ja mille ümber kogu ülejäänud koti sisu ja ketaste valikut luua. Kõigepealt tuleb üldse kindlaks teha, kui paljud kettad selle tuumiku peaks moodustama. Nii nagu paljude asjadega elus, sõltub see ennekõike inimesest. Sellegipoolest tasuks aga mõelda asjale nii, et liiga paljusid kettaid omades ning neid liialt tihti vahetades takistad sa tegelikult iseenda arengut. Rohkem kettaid ei tähenda ilmtingimata madalamaid skoore.

Alusta väikselt…

Iga perfektselt ehitatud koti sisu tuumaks on alustada väikselt. Sellest kas lisada või vähendada oli juttu ka meie eelmises artiklis, millele tasub pilk kindlasti peale visata. Alustades mõne kettaga, ei tasuks uute lisamisele mõelda enne, kui kaks tingimust pole täidetud. Esimeseks tingimuseks on, et  mängija on jõudnud nende tuumiku moodustavate ketastega tasemeni, kus oskused lubavad järjepidevalt sooritada häid viskeid. Teiseks tingimuseks on sinu kogemused, millesse on lisandunud vise, mille sooritamine pole lihtsalt olemasolevate ketastega võimalik või piisavalt kindel.

Nii mõnigi mängija soovitab alustada üldse ainult ühe kettaga mängimisest, kellest omakorda on nii mõnigi, kes leiab, et kindlasti peaks selleks üheks kettaks olema just putter. Samas on ka neid mängijaid, kes leiavad, et alustada võiks stabiilsema keskmaa kettaga. Kindlasti tasuks ainult ühe kettaga ringi mängimist ka proovida, sest see aitab tunnetuse parandamisele kaasa.

Samas, aga kui me räägime koti komplekteerimisest, siis pole neid inimesi just väga palju, kes suudaksid end piisavalt distsiplineerida ja motiveerida, et pikka aega ainult ühe kettaga mängida. Kui mõni lugeja seda suudab või on juba ka teinud, siis andke aga teada ja räägime sellest kogemusest lähemalt, sest see on huvitav ja äge enda mängu arendamise protsess. Kuna discgolfi peamiseks eesmärgiks on ennekõike ikkagi pakkuda rõõmu, siis on rohkem kui ühe kettaga alustamine ilmselt kergem.

Kolm ketast on piisavalt väike arv, mis võimaldab areneda iga ketta tunnetust. Lisaks peaks kolm ketast juba enam-vähem ära katma ka kõige vajalikumad visked. Kas sellest aga piisab? Ei, kuid see on heaks alguspunktiks. Sealt edasi saab juba liikuda viie ketta tuumiku loomiseni. 5 kettaga peaks juba saama mängida peaaegu iga rada ning tunda sellest samal ajal ka rõõmu. Need viis ketast peaks ära katma 85-90% visetest. Pühapäeva mängija, kes käib paaril korral nädalas rajal lõõgastumas, peaks viiest kettast piisama väga pikaks ajaks. Veelgi enam, need viis ketast peaks võimaldama tegelikult ka konkurentsivõimelist ja head mängu.

Jõudes aga punkti, kus me suudame ära kasutada nende viie ketta potentsiaali, mõistame ilmselt, et oleks paari ketast veel vaja. Need oleksid need kettad, mille abil saaksid kaetud need 10-15% visetest, mis varasemalt katmata jäid. Seitsme kettani jõudes peaks olema 95-98% kõikidest võimalikest visetest ka kaetud. Ainuke põhjus, miks peaks olema enam kui 7 ketast oleks ilmselt ainult juhul, kui rada seda mingil põhjusel, näiteks oma keerukusest tingituna, nõuab.

Sellised on põhimängijad…

Kindlasti on lugejal selle aja peale tekkinud juba piisavalt argumente, miks tal on kotis just need 8 või 12 või jumal teab kui palju kettaid. Samas tasuks aga mõeldes nendele argumentidele silmas pidada, et need 7 ketast, mis aja jooksul moodustavad tuumiku on põhilised kettad. Nad ei moodusta pikas perspektiivis tervet „meeskonda“. Alati jääb ka teistele ketastele võimalus, sõltuvalt mingist väga spetsiifilisest olukorrast, mis muidugi ka eeldab, et sa neid teisi kettaid kasutada oskad. Omada 20-30 ketast kotis on kindlasti palju, samas öelda, et 10-15 ketast kotis on halb, ei saa.

ketaste valimine

Kogu selle loo mõte on ikkagi ju see, et tegelikkuses saad sa enamuse oma viskeid sooritada oma põhituumiku moodustavate 5-7 kettaga. Siit ka väike mõttekoht, kui tihti sa üldse teisi kui neid 5-7 ketast oma kotist reaalselt kasutad? Kui sa vastad, et tegelikult ju eriti või noh, üldse ei kasuta, siis miks mitte ehitada oma kotti just nendest 5-7 kettast. Ketaste valimine ja nende tundma õppimine tähendaks ju seda,  et iga vise mida sooritad, on kindla peale tehtud, sest sa tunned valitud ketast väga täpselt.

Kas ei tundu mõistlikumana neid üleliigseid kettaid kotist eemaldada? Üks boonus on ju ka see, et kott on kohe kergem. Lisaks aitab selline lähenemine pikemas perspektiivis teha sinu enda jaoks kindlaks ka selle, et kas kettad, mida oled valinud oma põhituumikusse on ikkagi sinna sobivad või tuleks mõni pärast selle paremini tundma õppimist asendada millegi muuga. Liiga tihti keskendutakse „pingipoistele“ ehk tuumikut mitte moodustavatele ketastele, selle asemel, et oma tuumikut põhjalikult tundma õppida ja veenduda, et just see üks või teine ketas sinna tuumikusse ka sobib. Ei ole ju väga vahet, mis sul seal kotis veel on, kui su põhituumiku moodustavad kettad sakivad, sest kui sa neid ei oska kasutada, siis mis põhjusel või kuidas sa peaksid oskama kasutada tuumikut mitte moodustavaid kettaid tasemel, mis oleks järjepidev ja usaldusväärne. Seega on äärmiselt oluline, et sa teeksid esmalt õige põhilise tuumiku valiku.

Varem või hiljem sa jõuad õigete ketasteni niikuinii…

On aeg oma koti sisu kriitilise pilguga üle vaadata. Kui sul veel pole kotti ja oled alles alustamas siis tasub hakata laduma põhja perfektse koti ülesehitamiseks. Leia esialgu need kolm põhilist ketast ja veendu, et just need on õiged tuumiku moodustavad kettad, mille ümber edasi saab ehitada. On aeg nende kolme kettaga mängida häid ringe ja õppida neid tundma. Kui kaua see aega võtab, on ilmselt üks põhilisi küsimusi, mis iga mängija peas hakkab kohe tiksuma, sest aega pole ju raisata. Keskeltläbi võiks sellise kolmest kettast koosneva tuumiku tundmaõppimine võtta aega 20-30 ringi ning päris mitut visketrenni, enne korralikku tunnetuse tekkimist. Kindlasti tuleks mängida kolme kettaga seni, kuni sa oled 110% kindel, et sa oskad neid visata ja enam paremini ei saa.

Seejärel, kui sa oled selle protsessi läbi teinud, on aeg lisada juurde paar ketast. Ja siis samamoodi korrata eelnevat protsessi, et õppida tundma neid lisatud kettaid ning mõista, kuidas need viis ketast koos toimivad ning teineteist täiendavad. See kõik eeldab tööd nagu iga teinegi asi meie elus. Kannatlikkus ja raske töö toovad kindlasti ka tulemused, mida oled väärt.

Kui oled need viis saanud selgeks ja koos toimima, võid lisada veel mõned, et katta need 95-98%, mida sul on vaja. See on pikk protsess ja isegi juhul kui sa mängid tihti ja palju, siis kulub sul tuumiku loomiseks vähemalt üks hooaeg.

Oluline on teekond mitte sihtkoht….

Nii nagu enamike asjadega siin elus, on suurem osa võlust peidus just protsessis. Juhul kui sa loodad perfektse koti komplekteerimisel õnnele, siis võidki sa ilmselt lootma jääda, sest see lihtsalt ei õnnestu mitte kunagi. Selle asemel, et loota õnnele tuleb teha tööd, olla kannatlik ja varuda aega.

Kogu selle protsessi juures on võib-olla ehk kõige paremaks asjaks aga see, et kui sa oled ükskord jõudnud teekonna lõppu, siis oled sa tänu sellele ettevõtmisele kõvasti parem discgolfar. Keskendudes just nendele mõnele kettale mis moodustavad tuumiku arendad sa oma mängu kiiremini ja kaugemale kui sa oleksid osanud isegi loota. Oluline pole mitte ainult koti sisu üle vaatamine, vaid see töö, mida sa panustad ketaste paremini tunda õppimisse ja enda arendamisse.

Allikas: http://mindbodydisc.com/your-starting-lineup/

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.