Discgolfi ketaste kotti lisamine ja vähendamine

Üleeelmises sama seeria postituses kirjutasime sellest, et kas ketas või mängija peaks töö ära tegema. Sellest postitusest selgus, et mõlemad variandid on võimalikud. Hea näide on Marion Kull (Kullovic), kelle vise on konstantne, kuid kettad vahetuvad vastavalt trajektoorile ja rajale. Samas arvan mina, et ilmselt teevad töö ära, nii mängija, kui ketas, olenevalt sellest milline peab olema vise.Selle järeldusega jõuame aga järgmise dilemma juurde. Kui mitut ketast me siis endale kotti tegelikult vajame? Kas eelistatud peaks olema ketaste kotti lisamine või hoopiski ketaste kotist vähendamine?

Mõned trajektoorid nõuavad muudatust just mängija viskes ning mõned trajektoorid vajavad kindlat ketast. Seega, kui palju kettaid oleks vaja ringile kaasa võtta? Kas kõik vajalikud trajektoorid saab kaetud 3 kettaga? Või hoopis 10 kettaga? Äkki läheb vaja hoopis 30 ketast? Küsimus on tegelikult, et kus on tasakaal ja kuidas seda leida? Õigemini, kus on tasakaal, mis on õige just sinu mängule?

Ilmselt on kaks (või rohkemgi) võimalust kuidas leida tasakaalu nii ketaste valiku kui visete osas. Pakun välja, et üks neist oleks „lisamine“ ja teine „vähendamine“.

Ketaste kotti lisamise ja vähendamise näited ja lähenemisviisid kehtivad pigem algajate mängijate kohta, kogenud mängijal on ketaste valiku meetodid ning mängimise põhimõtted juba välja arendatud.

Ka järgnevad suunised on tehtud arvestades pigem mängijaid, kellel kõik veel paigas pole ning kes otsivad seda õiget tasakaalu.

Kaks võimaliku lähenemist …

Üks neist võimalikest lähenemisviisidest on „vähendamine“. Mängijal on kotis 25-30 ketast (või niipalju, kui kotti mahub). Iga ring veetakse seda uhket ketaste kollektsiooni kaasas, igal rajal visatakse mitu viset erinevate ketastega. Sedasi mängides ei õpita ühtegi ketast kunagi tundma, sest iga vise on erineva kettaga. Iga mõne aja tagant vaadatakse kott läbi, võetakse välja kettad, millega väga ei mängita, ning kotti lisatakse uusi põnevaid kettaid. Peas on küll mõte, et kettaid peaks kotist vähemaks võtma, aga see mõte ei paista teostuvat.

Teine probleem selle meetodi juures on see, et olgugi, et koguneb kettaid, ei tule neid häid tulemusi. Palju erinevaid kettaid, mis on mõeldud erinevate visete jaoks ei anna sulle senikaua midagi kuni ei osata reaalselt visata, ka piisavalt palju kvaliteetseid viskeid ei tule nendega, et neid tundma õppida.

Mõtted, mis tekivad koti kokkupanekul on umbes sellised … „Oo, seda mul võib-olla läheb vaja, jätan selle kotti.“. „See ketas tundub käes väga hea, peaksin hakkama seda viskama.“. „Seda ketast ma välja võtta ei saa, sellel on äge dye peale tehtud.“. „Neid nelja tagavara ketast peab kindlasti kotis hoidma.“. Selliseid mõtteid on veel ja veel, lõpuks on meil kott pungil ketastest, mida me harva viskame ning mida meil tegelikult vaja ei ole.

Sellise süsteemiga mängisin ma ka ise umbes aasta aega, enne, kui sain aru, et nii on väga raske paremaks minna.

Teine võimalik lähenemisviis on „lisamine“. Mängija alustab vaid mõne kettaga, töötab ning õpib need kettad selgeks. Mängitakse koguaeg konservatiivselt teatud ketastega ning ei võeta rohkem isegi ringile kaasa. Lõpuks tuleb mängijal hetk, kus ta tunneb, et mingeid viskeid nende ketastega teha ei saa – kohe üldse ei ole võimalik. Leitakse need tähtsaimad visked/trajektoorid, mis jäävad katmata ja lisatakse kotti juurde ÜKS ketas. Uus ketas võiks katta rohkem, kui ühte puuduolevat viset/trajektoori. Selleks tuleb ketas muidugi enda jaoks selgeks saada. Sellist süsteemi saab jätkata kuni kõik trajektoorid, mida vaja on saavad kaetud.

Sellisel viisil on paraku ka miinus pool olemas. Teades millised visked/trajektoorid on sul katmata võib su mäng kannatada pikalt, sest sa ei pruugi endale kohe selleks õiget ketast leida ning ka selle ketta tundma õppimine võtab aega. Kui mängijal on näiteks 3-4 viset/trajektoori, mida olemasolevate ketastega ei saa visata, siis uus ketas ei pruugi seda probleemi üldse lahendada ning sa oled kulutanud aega, et õppida tundma mingit ketast, mida sul ei pruugigi lõpuks vaja minna. Uus ketas ei pruugi lahendada ka korraga mitut viset/trajektoori nagu oleks võinud loota, vaid on hoopis ainult mingi kindla viske jaoks.

Soovitus …

Ilmselt on siiski aimatav juba millist meetodit ma soovitan, olenemata sellest, et mõlemal on ka miinuseid. Jah- see on „lisamise“ meetod. Olgugi, et sedasi ketaste kotti lisamisega läheb aega, vaja on palju kannatust ja see ei ole ilmselt nii lõbus. Sellist ketaste kotti lisamise meetodit võib isegi nimetada suisa pisut „valusaks“ meetodiks, sest kui sa oled rajal ja püüad teha viset, mida sa pole kunagi teinud ning sul on kaasas ainult mõned kettad, siis on see tõesti alguses nõme. Aga ma arvan, et sedasi mängu õppimine viib sind uuele/paremale tasemele. See on raske töö, see nõuab distsipliini, enesekontrolli, loovust ja valmisolekut selleks, et peab kordi endas pettuma, enne, kui tulevad õnnestumised.

Palju toredam (lühiajaliselt) oleks osta endale uusi kettaid, visata neid ja mõelda, et iga viske jaoks on sul olemas mingi ketas. Nii olen mänginud mina ja mängivad ilmselt paljudki veel praegu.

Ma teadsin alati, et ma pean pigem jääma „lisamise“ meetodi juurde, just nagu  ma tean, et peaks rohkem tegema trenni, sööma tervislikumalt või tegema vähem suitsu. Ükski neist asjadest pole lihtne ega lõbus, aga tulemused on head ja seda aega väärt.

Raske on loobuda neist kotitäiest toredatest ja ilusatest ketastest. Kuidas ma küll ilma nendeta saan? Keda ma nüüd süüdistan, kui ma teen kehva viske? Enam ei saa öelda, et „ma ei tea seda ketast eriti, ma pole teda väga visanud“.

„Lisamise“ meetodi puhul on kõige parem veel see, et see on parim viis, kuidas teada saada kes peaks siis töö ära tegema (ketas või mängija), kumb neist sobib sulle paremini. Kui piisavalt tööd teha, siis aja jooksul saab selgeks, mitut ketast on tegelikult sul kotti vaja. Seega tegelikult on alustada perfektse discgolfi koti komplekteerimist vägagi lihtne.

Mõned on võib-olla oodanud, et selles seerias tuleb ükskord hetk, kui tuleb välja, millised täpselt need kettad on millega peab alustama ning mida peaks ostma. Siinkohal kohal võib ainult öelda, et valida võiks välja 3-5 ketast, enamik saavad seda kohe teha, ilma, et peaks endale kettaid juurde soetama. Kui tahate mingeid soovitusi, mida siis võiks endale lisada, kirjutage meile ja me aitame teil leida lahenduse, milline võiks see just teile sobilik ketas olla.

Aga selleks korraks kõik, võite meile alati teada anda, millised teie põhilised kettad oleksid/on …

Järgmise korrani!

 

Allikas: http://mindbodydisc.com/disc-golf-bag-addition-subtraction/

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.