Marion Kull nõuanded

Mõni aeg tagasi pärast järjekordse postituse kirjutamist pakkus Marion Kull (Kullovic) meile võimalust, et võib jagada meiega ja kõigi lugejatega enda discgolfi alast kogemust ja nõuandeid – kuidas näeb välja tema jaoks koti komplekteerimine.

Alustuseks

Koti komplekteerimine Kullovic
Kullovic

Nimi- Marion Kull PDGA #62188

Kaua üldse mänginud oled?

Olen nüüdseks mänginud veidi üle kolme aasta.

Tiim milles mängid? Kas tiimi valik on ka ketastest tingitud?

Mängin alates sellest hooajast Team64 Baltic´u nime all ning kuulun Chilli DiscGolfi klubisse. Tiimi valik ei lähtunud kindlasti ketastest, sest olen üsna veendunud, et iga tootja ketastega on võimalik väga kõrgel tasemel mängida nii Eestis kui ka maailmas. Samas on Trilogy sarjas (Latitude64, Westside Discs ja Dynamic Discs) valik kindlasti kõige suurem ning juba eelnevalt olin kasutanud päris mitut sellesse sarja kuuluvat ketast. Kaks lemmikut on kindlasti Sword ja Boatman.

Ketastest:

Millised kettad on kotis ja milleks neid kasutad?

Koti jagaksin piltlikult neljaks:
Putterid:
Medium Shield  – põhiputter
Medium Swan – kasutan lähenemisteks kui on vaja tagantkäega vise lõpetada paremal kuni 60m
Medium Macana – kasutan sirgeteks lähenemisteks kuni 70m
Medium Kannel  – sissemängitud Kannelt kasutan tagantkäe lähenemisteks, kui on vaja vise vasakul lõpetada 70-80m. Uus Kannel eestkäe sirgeteks või kergelt paremale hajuvateks lähenemisteks kuni 50m.
Keskmaa kettad:
Tournament Tursas – kasutan tagantkäega lõpuni paremale minevateks viseteks 60-80m

Capten America Truth – kasutan tagantkäega viseteks radadel kus on vaja, et ketas läheks paremale üle, kuid lõpetaks kas sirgelt või keeraks kergelt lõpus tagasi vasakule 70-90m
Opto Compass – kasutan sirgeteke viseteks kuni 100m. Tegemist on tõelise pärliga, sest antud ketas hoiab üsna hästi joont mille talle annad.  Seda ketast kasutan ka aeg ajalt hyzer viseteks kui on vaja, et ketas lõpetaks vasakul.
DecoDye Verdict – kasutan tagantkäega sirgeteks viseteks, millel on vaja kindlat lõpu hajumist vasakule. Verdict ei lähe ka tugeva viske puhul üle ning seda saab väga edukalt kasutada ka vastutuulega. Põhiline kasutus 70-90m. Eestkäega kasutan sama ketast aeg ajalt üleminevateks või sirgeteks lähenemisteks50-70m.
Opto Justice – kasutan tagantkäe visete puhul tugeva tuulega kui on vaja, et ketas lõpetaks vasakul. Tuulevaiksel päeval kasutan seda juhul, kui on vaja väga tugevasti vasakule hajuda. Kasutus 50-70m. Eestkäe visete puhul kasutan seda kõige rohkem lähenemisteks tuulega. kuna tuul ei mõjuta antud ketast peaaegu üldse. Kasutus 50-80m. Kindlasti üks parimaid leide Latitude 64 uute ketaste perekonnast.

Fairway kettad:
Opto Maul – üli alastabiilne ketas mida kasutan tagantkäe visete puhul kui on vaja visata ligi 100m ja kogu lennu vältel ei tohi ketas tagasi hajuda. See ketas on selleks loodud.
Trilogy Challenge Thief – kasutan visete puhul kus on vaja, et ketas lendaks 60-75m otse ning lõpus hajuks paremale. Kasutus u 100m.
Gold Line Saint – Kasutan seda S-visete puhul kus ketas läheb tagantkäe viske puhul üsna pikalt paremale kuid lõpus tuleb üsna kindlasti tagasi ja lõpetab kas otse või väga kergelt vasakul. Kasutus 85-110m
Opto Culverin – Üks mu lemmikuid fairway kettaid tagantkäe visete puhul. Kasutan seda hyzer kaarte viskamiseks kuni 85-100m või sirgeteks viseteks kus on lõpus vaja kindlat hajumist vasakule. Eestkäega viskan seda ketast siis kui on vaja pikalt vasakule kandvat viset ning lõpus kerget tagasi hajumist paremale 85-110m.
DecoDye Spark – See on ketas ilma milleta ma loobuksin discgolfist J Tegelikult ma pigem ikka ei loobuks, kuid tegemist on hetkel asendamatu kettaga, mida minuga koos mänginud poisid ja tüdrukud näevad mul käes kõige rohkem. Just siis, kui vaja eestkäega läheneda või rada avada. Kohapealt visates kasutan seda 80-100m viseteks ning kergete sammudega kuni 115m viseteks. Ketas on mulle just kui loodud, sest ta lendab olenevalt viske tugevusest 70-90m täiesti otse ja siis tuleb lõpus kindel hajumine paremale. Kasutus 80-115m

Kaugmaa kettad:
Vip Sword/Mõõk – Sissemängitud Mõõka kasutan viseteks, kus ketas peab enamus või kogu lennu vältel paremale keerama 100-120m. Vähem sissemängitud Mõõka kasutan sirgeteks või väikeseks S-viskeks kuni 120m.
Opto Ballista – Kasutan suurteks S-viseteks kui ruumi on palju ja täpsuse asemel on vaja distantsi. Kasutus avatud väljadel maksimaalse distantsi saavutamiseks.
Tournament Boatman – Kasutan seda ketast kerges vastutuules. Tegemist on kui VIP Mõõga kangema vennaga ehk siis kerge vastutuulega teeb sama asja mis Mõõk tuulevaiksel ajal. Samas kasutan ka seda ketast tuulevaiksel ajal kui on vaja 110m+ viset kerge vasakule hajumisega. Väga usaldusväärne ketas juba paar aastat minu kotis. Kasutus 110m+ viseteks.
VIP World – Peamine kasutus eestkäe viseteks 110m+ radadel, kus on vaja kindlat hajumist paremale. Tagantkäega kasutan juhul, kui ketas ei tohi kindlasti paremale hajuda lennu ajal ning vasakule hajudes on palju ruumi. Kasutus 110m+ viseteks.
First Run Opto Stiletto – kotis pigem hädajuhtudeks või viseteks, mis peavad eestkäega põhimõtteliselt 90kraadi keerama paremale. Kasutan ka juhul kui vaja visata eestkäega tormituules ja ketas ei tohi vasakule hajuda. Kasutus harv ja pigem 70-90m viseteks.

Millal hakkasid teadlikult koti sisu analüüsima ja selle alusel komplekteerima?

Kotti hakkasin veidi teadlikumalt komplekteerima eelmisel hooajal, kuid ikkagi leidsin sealt pidevalt kettaid, mis on küll erinevate nimedega, kuid väga sarnaste omadustega. See on ka üks suurimaid möödapanekuid koti komplekteerimisel minu arvates. Probleem seisneb peamiselt selles, et kui sul on kotis kolm väga sarnaste omadustega, kuid erinevate tootjate ketast, siis mängija üldjuhul ei usalda ühtegi neist täielikult ning proovib sarnaseid viskeid teha alati erineva kettaga. Aga kuna peaaegu ükski ketas ei ole identne ning lennuomadused on veidi erinevad, siis ei õpita nendest sarnastest ketastest mitte ühtegi päris selgeks ning lihtsad eksimused on kerged tulema. Olen ka rääkinud sellel teemal oma mängukaaslastega ning enamus neist teeb üllatanud näo pähe ja ütleb, et nii täpselt ongi. Minu soovitus: jäta kotti üks mida usaldad kõige rohkem ning teised tõsta kotist välja. Saad selle ketta endale selgeks ning tulemused paranevad juba väga lühikese aja möödudes.

Täiesti uue lähenemise koti komplekteerimises võtsin enda jaoks selle hooaja hakul/eelmise lõppedes, kui mul oli au asuda mängima Team64 Baltic-u nime all. Eesmärgiks oli kott n-ö nullist üles ehitada nii, et erinevate joonte viskamiseks ei peaks ma muutma oma viset see tähendab, et kõik kettad lähevad samamoodi käest ja lähtuvalt kettast lõpetab see siis kas vasakul, paremal või otse.

Kas kettad said välja valitud korraga või järk järgult kotti täiendades?

Kettad on kujunenud välja terve käimasoleva hooaja jooksul. Kindlasti muutub ka antud kott veel ajas, kuid põhi tuumik on hetkel paigas ning hetkel millestki puudust ei tunne. Kõik visked on kaetud, mida radadel vaja võib minna.

Kui kaua üldse ühe või teise ketta endale selgeks saamine rahuldaval tasemel aega võttis/võtab?

On kettaid mis on mängijale lausa loodud näiteks Spark mulle. Võtsin ta kätte, tegin paar viset ja see ketas oli selge ja on üks usaldusväärsemaid kettaid minu võistluskotis. Samas läks Justice´ist arusaamiseks üsna kaua aega – ligi 2 kuud ma julgen öelda ning ma olin sellest kettast juba mitmel korral loobumas, sest ma lihtsalt ei saanud selle kettaga hakkama. Samas ma teadsin, et mul on vaja mingit ketast, mis käes oleks mugav ning mis hajuks ka väga tugeva eestkäe viske puhul paremale… ja ikka tugevalt paremale. Ma lihtsalt ei andnud alla, piltlikult öeldes ma võtsin selle ketta ka öösel magades kaissu ja proovisin temast aru saada… mänguliselt sama asja väljendades ma lihtsalt jäärapäiselt tegin kõik lähenemised selle kettaga kuniks ma temast aru hakkaksin saama. Nüüd võin öelda, et see on üks mu lemmikuid lähenemise kettaid nii eest- kui ka tagakäega lühemalt distantsilt.

Soovituseks kõigile alustavatele ja juba mängivatele discgolfaritele, et käige treeningringidel võimalikult väikeste kottidega ning õppige järk järgult oma kettaid tundma sest kui üks ketas on selge mingiks viskeks, siis sealt edasi on juba oluliselt lihtsam minna.

Kui kaua võttis aega koti komplekteerimine täiuslikuks?

Ma vist võin siinkohal öelda, et kõigi maailma discgolfarite kotid on nagu Tallinna linn mis ei saa kunagi täielikult valmis/komplekteeritud. Uusi kettaid tuleb rohkem peale kui seeni vihmaga ning aeg-ajalt leiab nende ketaste seast tõelisi pärleid.

Kas kavatsed hooaja jooksul koti sisu muuta/täiendada ka?

Kindlasti muutub koti sisu hooaja jooksul. Iga võistlus/rada paneb kotti üle vaatama pilguga, et mis viskeid seal on vaja teha ja mis kettad peaks välja vahetama või asendama/dubleerima ja see on pidev progress millest kujunevad välja jälle uued lemmikud. Koti tuum aga üldjuhul väga lihtsalt ei muutu ehk kettad mida olen endaga juba aastaid kaasas kandnud – Mõõk ja Boatman on kindlasti need kettad mis lähitulevikus mu kotist kuhugi ei kao. Sama teema ka uute tulijatega nagu Spark, Culverin, Compass ja Justice… need kettad püsivad veel väga kaua mu kotis.

Kas sul on ka mingeid üldiseid põhimõtteid mida järgid koti komplekteerimisel?

Nii nagu ka algul ütlesin, siis ma väldin kahe sarnase ketta sattumist, mis on küll erinevate nimedega kuid väga sarnaste lennuomadustega, minu arust on see väärtusliku ruumi raiskamine ning enda ebakindluse kasvatamine. Näiteks kui mul oleks kotis Maailm ja Giant, siis ma poleks mitte kunagi kindel kumba ma peaksin viskama, kord on kerge tuul, siis jälle pole, enne ei tulnud ühega välja proovin nüüd äkki teist? See on üsna kurnav ja mõttetu võitlus iseendaga, kui mul eelmine vise Maailmaga välja ei tulnud, siis ma teen korrektuurid uueks viskeks ja nii see jätkub kuni asi paigas on. Sama kehtib ka kõigi teiste ketaste puhul mis mul kotis on.

Millised vajalikud asjad võiksid veel olla kotis, kui lähed mängima (näiteks võistlustel)?

Kõige tähtsam on kaasa võtta vedelikku. Vett, spordijooki või mahla. Kindlasti võiks kotis olla ka mingit näksimist. Pähklid, rosinad või energiabatoonid. Tühi kõht ja väsimus panevad mängijaid tegema kiirustatud ja läbimõtlematuid otsuseid, mis ringi lõpus kajastuvad mängija skooris. Soovitan alati kaasas kanda paar rätikut. Olenemata siis sellest kas sajab või mitte, sest ketas peab viset sooritades olema alati kuiv, puhas ja mugav käes. Soovitan alati ka minimarkerit kaasas kanda ja seda ka sõpradega mängides kasutada… muidu võid halvast harjumusest, ketast keerata, võistlustel karistada saada.

Milline ketas kujunes Konopiště Open-il põhiliseks?

Konopištěs kujunes mu põhiliseks kettaks Maailm, mida ma ei olnud viimase paari kuu jooksul kordagi visanud. Päris palju avaviskeid nii eest- kui ka tagantkäega tegin just selle kettaga. Teine vaieldamatu lemmik oli Spark, te juba teate miks :P. Tagantkäe viskeid tegin ka päris palju Mõõga ja Boatmaniga. Vähem kasutust said seal keskmaa kettad välja arvatud Justice, mida kasutasin päris tihti lähenemisteks.

 

Lisaks tahaksin veel kõigile alustavatele mängijatele öelda, et kui te tulete rajale ja näete mind või üks kõik millist edasijõudnud mängijat rajal, siis tulge julgesti ligi ja küsige nõu. Ma arvan, et kõik kes on selle alaga juba veidi pikemalt kokku puutunud, on nõus teid aitama nii tehnika parandamisel, ketaste valikul kui ka reeglitega juhul kui teil sõpradega midagi selgusetuks jääb. Hoidke loodust ja leidke discgolfi radadelt uusi sõpru. Ma ütlen teile omast kogemusest, et discolfarid ongi just maailma kõige lahedamad inimesed ja ma olen leidnud sadu uusi tuttavaid nii Eestist, baltikumist kui ka kaugemalt.
Tahaksin ka tänada Chilli discgolfi klubi, Team64 Balticut ning Urmas Niklust tänu kellele ma olen saanud võimaluse mängida, endast kirjutada ning ka tutvuda uute inimestega. Te olete kõik väga lahedad ja just tänu teile olen ma see kes ma praegu olen. Aitäh!

 

Meie omalt poolt täname Kullovici sisukate ja põhjalike vastuste eest ning soovime talle edu juba alanud hooajaks. Loodetavasti saite ka teie, head lugejad, enda jaoks uusi ideid, milline võiks olla ühe discgolfi koti komplekteerimine. Järgmine kord juba uued jutud, seniks aga minge mängige discgolfi ja nautige täiega.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.