Discgolfi koti komplekteerimine kes/mis teeb töö ära?

Nagu juba ühes varasemas postituses sai kirjutatud, siis alustasin discgolfi mängimist isegi enamvähem mõistliku kettaga (Innova Star Atlas). Sealt edasi läks asi aga allamäge, kui avastasin e-poed. Sealt sai alguse minu kettahullus, tuli kokku osta kettaid, enamasti valisin välimuse järgi, samas püüdsin aegajalt teha ka teadlikumaid valikuid, mis tähendas tegelikult lihtsalt numbrite järgi ketta valimist. Tahaks mõelda, et nüüdseks on selline suvaline ketaste ostmise periood läbi, kuid aegajalt nähes kuskil mõnda ketast soodsa hinnaga, ostan selle ikka ära, isegi kui mul seda tegelikult tarvis ei lähe. Vähemalt ei pane ma neid uusi kettaid enam kohe otse kotti.

Järgnevat teemat, “Perfektste discgolfi koti komplekteerimine kes/mis teeb töö ära?” millest kirjutan ei ole minumeelest Eestis väga arutatud, vähemalt mina ei tea, et oleks, kuid usun, et mõlemad osapooled või ideed on postituses esitatud.  Olen ka ise mõelnud, et kummale poole ma pigem kaldun. Mõlemal poolel on häid põhjendusi ning nad saavad toetuda mõnele professionaalse mängija näitele.  Kumb viis on aga parem, kumb neist aitaks minu mängu rohkem edasi?

Kas ketas peaks töö ära tegema …

Üks pool discgolfi mängijaid arvab, et ketas peaks tegema ära kogu töö. Nad arvavad, et vise ei peaks olema kunagi erinev, alati peaks viskama sama kiirusega, nurgaga, pealeminekuga jne. Ainuke asi, mis muutuma peaks on ketas. Vaja viset mis läheks vasakule, tuleb valida vastav ketas. Vaja viset, mis läheb paremale, ka selle jaoks on olemas ketas. Selle viisi või filosoofia pooldajad arvavad, et iga viske jaoks on olemas oma ketas.

Paljud asjad selle idee juures on tegelikult loogilised. Põhiline filosoofia on, et visetest tuleks eemaldada võimalikult palju varieerumist ehk iga vise peaks olema võimalikult sarnane. Ideaalis võiks siis iga vise olla samasugune, mis tähendab, et eksimisruumi ei olegi. See on ju tegelikult õige, mida vähem su visked üksteisest erinevad, seda täpsem sa oled.

Selle viisi pooldajatest paljud on Roc-i viskajad. Neil on palju erinevaid Roc-e kotis ning igaüks mõeldud mingi kindla viske jaoks.

discgolfi koti komplekteerimine

Tegemist on Roc3-ga, mis on üks võimalikke Roc’i variante.

Samas on sellel “iga viske jaoks oma ketas” lähenemisel ka mõningad kehvad kohad. Kõige esimene neist on see, et iga erineva viske jaoks lihtsalt ei suuda kõiki kettaid kaasas kanda, kui tegemist pole just kaamliga, kes kannab endaga kaasas mitut erinevat kotti. Põhimõtteliselt kaotatakse ka mängija osa sellise lähenemisega ära ja see on vale. Miks? Discgolfis on palju erinevaid trajektoore mida tuleb visata ning mõne jaoks lihtsalt tuleb muuta ka enda viset.

Discgolf hakkab mängijast, ketas on lihtsalt vahend.

Arvatavasti saavad selle lähenemisviisiga mängijad õigustada ka liiga paljude ketaste kaasas kandmist, sest nende discgolfi koti komplekteerimine on lähtunud just sellest filosoofiast.

Kas mängija peaks töö ära tegema …

Teine äärmus arvab, et mängija peaks töö ära tegema. Selle viisi või filosoofia puhul usutakse, et kotis peaks olema võimalikult vähe kettaid. Iga erinev viske trajektoor nõuab erinevat viset, seega erinevat viske kiirust, nurka, pealeminekut jne. Nende arvates tuleb ära õppida vähesed kettad millega on võimalik teha kõiksuguseid erinevaid viskeid mida vaja. Selle viisi puhul on skoori tegemine puhtalt kinni viskajas mitte kettas.

Samuti nagu esimese viisi puhul on palju asju tegelikult õiged. Selle viisi põhi filosoofia on, et discgolfi mängimise juures on lõputu arv erinevaid trajektoore mida tuleb osata visata. Kuna kaasas ei saa kanda lõputut arvu kettaid, siis peab õppima neid trajektoore viskama ning mitte lootma alati spetsiaalsele kettale. See on õige. Kui on olemas oskus muuta oma viset igakord vastavalt trajektoorile, siis on see suur eelis.

Samas on ka sellel viisil omad miinused. Aegajalt on lihtsam kaasas kanda mõnda teist ketast, mis on teatud viske jaoks sobiv, kui sundida mõnda ketast tegema asja milles ta väga hea ei ole. Enda mäng tehakse sellega lihtsalt raskemaks.

Selle viisi pooldajad võivad ilmselt ka mõelda, et mängijad, kes loodavad enda viske puhul kettale on kehvemad ja vähem osavad, kuid see ei ole nii.

Discgolfi mängimine vajab osavust olenemata ketaste arvust mida kaasas kantakse.

Nagu ka paljudes teistest asjades elus on ka discgolfis kaks eri äärmust. Edu võtme võib leida mõlemas, kuid avatud mõtlemisega peaks aru saama, et seal on teine tee. Kesktee, kompromiss või kolmas võimalus.

Loogiline variant …

Praeguseks mõtlete juba ilmselt, et „no shit, me juba teame seda asja“. See on ka selge vaadates enamike mängijate kottide sisu. Ilmselt kõik mängijad, kelle discgolfi koti komplekteerimine on lähtunud ühest või teisest ideest, kannavad endaga kaasas vahemikus 1 kuni 30+ ketast kotis ning kõik saavad aru, et aegajalt on vaja viske jaoks teatud ketast ning aegajalt peab muutma enda viset.

Põhjus miks sellele teemale aega kulutada on see, et kumbagi eelpool kirjeldatud viisidest ei tuleks koti kokkupanemisel arvesse võtta. Küsimus ei peaks olema, „kes teeb töö ära?“. Küsimus peaks olema, „mis aitab mul paremini skoorida?“.  Kõik, kes mõtlevad, kumb peaks töö ära tegema, ketas või mängija on fookusega vales kohas. Lõpuks ei ole sellel vahet. See on mõttetu arutelu.

Vahel teeb ketas töö ära, kuid vahel teeb töö ära mängija. Vahel teevad mõlemad. Loeb tegelikult alati ainult see, mis aitab sind parasjagu vähemate visete arvuga lähemale korvile.

Aga see on alles algus. Vundament kriitilisele kohale, kuidas komplekteerida perfektset discgolfi kotti. Keskmine mängija ei peaks kunagi nende viiside puhul valima, vaid peaks leidma ise loogiliselt kolmanda tee, mis just tema mängule tundub kõige parem.

Algus …

Võtke seda artiklit kui sissejuhatust, milline peaks olema discgolfi koti komplekteerimine. Põhilised asjad mille järgi otsustada, et millised kettad meie kotti kuuluvad või ei kuulu, mille järgi saame aru, kui midagi on vaja juurde lisada jne. Need ja paljud sellised teemad tulevad ülesse järgmises selle seeria artiklis.

Seniks aga ilusat kevadet ja minge loopima!

 

Allikas: http://mindbodydisc.com/who-does-work/

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.