Pärast puhkuselt naasmist käisime koos teise kaasautori Urmasega eelmine nädal üle pika aja jälle kergelt mängimas. Minupoolne mäng oli aga nii kole, et endal läks mänguisu ära ja tekkis küsimus, et miks ma üldse seda mängu mängin kui ma ikka mitte üheski elemendis enda jaoks rahuldustpakkuvalt toime ei tule. Eriti kole oli aga puttimine ja sellepärast mõtlesin, et seekord võikski juttu teha puttimisest ning sellest kuidas puttimist parandada võiks.

View post on imgur.com

 

Ehk võtame vaatluse alla puttimise nipid. Üldjuhul võidetakse mänge ja traditsioonilises golfis ka miljoneid mitte ülipkkade draivide vaid ikkagi kindlate puttidega.

Puttimise nipid

Selle jaoks, et putt oleks hea ja mis veelgi olulisem järjepidevalt hea, peavad olema täidetud nii vaimsed kui ka füüsilised aspektid, see aga teeb igasuguse nõuandmise üsnagi keeruliseks.

Samas kui anda nõu, siis esmaseks nõuandeks oleks kindlasti see, mida nii mõnigi mängija ilmselt ei taha üldse kuulda – harjuta!

Sa võid ketast visata korvi suunas mis iganes viisil ning aeg-ajalt ta isegi kukub korvi, kuid kui sa tahad, et putt ehk lähivise lendaks kaugemale ning hõljuks õhus kauem, pead sa viskesse lisama pisut spinni. Ja uskuge või mitte aga selle jaoks on olemas üsna lihtne moodus, mis aitab teil selle spinni ka kätte saada.

puttimise nipid

Pildil nähtava gripi või haarde näol on tegemist tavalise haardega (fan grip). Selle haarde viga on puttimisel aga see, et kui käsi on ketta küljel nagu joonisel näidatud, raiskad sa ära üsna suurel hulgal potentsiaalset spinni või pööret, mida on võimalik viskesse panna, et ketas lendaks kaugemale ja hõljuks kauem. (foto: Jack Trageser)

Pildilt on näha kuidas mängija hoiab ketast fan grip haarde korral, mida kasutatakse keskmaa ning putteri visetel. Seal juures pange aga tähele, kus asub mängija käsi ketta suhtes ning pöörake erilist tähelepanu just sirgele randmele. Nüüd võtke endale putter kätte ja proovige ise, kuidas teie putterit viskeolukorras käes hoiate. Vaadake oma kätt ning rannet ja ketta asendit nende suhtes. Kui teie käsi on asetatud nii nagu ülemisel illustratsioonil ja teie ranne on peaaegu või täiesti sirege, on teie jaoks hea uudis see, et teie putt on kohe muutumas pärast mõningast harjutamist paremaks.

Selle jaoks, et aru saada, mis muutub, vaadake aga järgnevat pilti.

puttimise nipid

Siinsel pildil on ranne vinnastatud, mis tähendab, et ta on painutatud mängija keha poole. Lisaks on mängija käsi asetatud ka ketta ette, mitte aga enam küljele, mis muudab pöörde ehk spinni tekkimise viskamisel palju loomulikumaks. (Foto: Jack Trageser)

Pöörake tähelepanu samadele elementidele, mida kirjeldasime esimesel pildil. Mida te näete? (Võtke endale mõni minut aeg hindamaks ja avastamaks, mis võrreldes varasemaga muutus. Inimesed õpivad sedasi väidetavalt paremini, kui nad saavad ise läbi analüüsida asja)

Nii, aeg läbi, liigume edasi.

Loodetavasti te märkasite erinevust. Teise pildi puhul on käsi asetatud ketta ette, mitte aga enam küljele ning ranne on vinnastatud ehk painutatud mängija keha poole.

See lihtne parandus, oletades, et terve viskeliigutuse aja hoiad sa oma randme vinnastatuna ning teed ära ka follow through liigutuse ehk viite viske lõpuni tõmbamata koheselt pärast viske sooritamist oma kätt tagasi, vaid lastes tal loomulikult edasi liikuda, peaks see väike muudatus lisama teie viskele märgatavalt pööret ehk spinni. Selle tulemusena lendab ketas sujuvamalt ning kaugemale, kuigi võrreldes varasemaga on pingutus tegelikult sama.

Selle tehnika puhul on parim ehk see, et sa ei pea mõtlema oma randme liigutamisele viskemomendil, sest su keha teeb selle liigutuse randmeasendist tulenevalt ise.

Seni kuni sa hoiad oma randme vinnastatuna ja teed follow through ehk viid viske kenasti lõpuni toimub randmeliigutus automaatselt. Vinnastamise analoog on võetud tegelikult tulirelvadelt nagu seda on ka relva vinnastamine, mille käigus kukk või lööknõel tõmmatakse pinge alla ja asetatakse positsiooni, kus päästikule vajutuse korral toimub lask ehk analoogiast discgolfi juurde tagasi tulles viskeliigutuse tegemise ja ketta käest lahti laskmise hetkel saab ketas randmelt täiendava pöörde, mis muudabki lennu sedasi sujuvamaks ning pikemaks.

puttimise nipid

Külgvaade, mis näitab vinnastatud rannet hetkel, mil ta on lähenemas ketta lendu mineku punktile. (Foto: Sandy Trageser)

Kui sa vinnastad oma randme õigesti, peaksid sa nägema vahet nii spinnis ehk pöördes kui ka viske jõus suhteliselt kohe.

Siiski nagu ka kõige muu puhul võib see esmapilgul tunduda veider ja ebamugav, kuid harjutamine teeb ju meistriks ehk harjutades peaks see tunne suhteliselt kiiresti kaduma. Juhul, kui see segab sinu sihtimist ning tõmbab ketta paremakäelisuse puhul paremale ja vasakukäeliste puhul vasakule sihtmärgist, on sel kaks võimalikku põhjust – sa kas püüad mõelda randmeliigutusele viskehetkel (mis ei ole tegelikult vajalik, kui oled oma randme korralikult vinnastanud) või teisel juhul ei tee sa follow through’d ehk viskeliigutust lõpuni korralikult või siis kolmas variant on ka, sa eksid mõlema asja vastu korraga.

puttimise nipid

Lähivaade kettale ja käele vahetult enne viske sooritamist. Pane tähele, et käelaba on endiselt ketta ees ning ranne vinnastatud. (Foto: Sandy Trageser)

 

Viske lõpuni viimine ja selle harjutamine on oluline element, millest samuti rääkida tuleb, kuid sellest juba järgmine kord.

Kokkuvõtvalt puttimise nipid:

Võtame asja veel lühidalt kokku ehk punktid või puttimise nipid, mida meeles pidada, et saavutada vajalik spin ehk pööre oma putti:

  • Vinnastasta oma ranne ning veendu, et su käelaba ei oleks mitte ketta küljel, vaid ketta ees;
  • Hoia oma ranne vinnastatuna läbi terve viskeliigutuse;
  • Follow through sooritamine ehk viske liigutuse lõpuni viimine sihtmärgi suunas, mis lõppeb sirge käe, sirge randme ning väljasirutatud sirgete sõrmedega.

Allikas: http://rattlingchains.com/?p=3807#more-3807

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.