Perfektse discgolfi koti komplekteerimine-põhiterminoloogia, discgolfi mõisted

Kõigepealt peab vabandama, et eelmine nädal ei tulnud postitust. Aga kuna olin puhkusel, siis mõtlesin, et kasutan seda aega siiski puhkamiseks. Negatiivne on veel ka see, et ei saanud EDGL karika etapil käia, aga enda viga.

Teiseks tuli väga positiivse üllatusena, et inimesed on meie postitustele reageerinud, oleme saanud palju soovitusi millest kirjutada ja kuidas, üritame neid kõiki ka teha, aga alustab sellest siin.

Kõigepealt…

Nagu ma juba mainisin, soovitati, et me kirjutaks discgolfi põhiterminoloogiast. Kasu on sellest nii algajatel mängijatel, vast ka kõigil teistel ning ka endal, sest siis on kergem ka järgmisi postitusi kirjutada ja teil aru saada.

Ütleks ka kohe ära, et see ei ole täielik discgolfi sõnastik. Samuti ei pruugi kõik seletused kattuda teie omadega, aga ega te ei peagi neid ümber muutma. Kindlasti kui on midagi väga valesti või on olemas ka teine seletus, siis kirjutada see kommentaaridesse.

Samuti on kõik ketta lennu kirjeldused mõeldud paremakäe tagantkäe (RHBH) viske puhul, sest see on kõige levinum variant, olgugi, et ma ise selles eriti osav veel pole. Paremakäe tagantkäsi on põhimõtteliselt sama mis vasakukäe eestkäe vise (LHFH). Seega siit nad tulevad, discgolfi mõisted.

Lapikult/lamedalt paralleelselt maaga… (Flat-inglise keeles)

Ma loodan, et see ei vaja seletust ja kõik saavad aru mida see tähendab. Ühte asja võib siia mainida, tihtipeale mängijad ütlevad, et nad viskavad ketast flatilt, kuigi tegelikult ei pruugi see üldse nii olla (filmige ennast, saate teada). See mismoodi sa tunned, et sa viskad on tihtipeale teine tegelikust viskest. Viske filmimine aitab!

Hyzer

Ausalt öelda, ma ei teagi, kas eestikeeles ongi vastest ja kui on, siis keegi ehk annab teada. Samas ma arvan, et õige on siiski kasutada sõna Hyzer, sest lihtsalt kõik kasutavad seda sõna ja kõik saavad siis üksteisest aru.

Hyzer on tihtipeale termin mida kasutatakse valesti, hyzer tähendab sisuliselt lihtsalt ketta nurka kui teda visatakse. Hyzer nurk tekib kui sinust kaugemal olev ketta äär on madalamal kui ketta äär mis on sinule lähemal. Hyzer ei tähenda hajuvust ega ülestabiilsust!

Anhyzer

Ka sellele ei tea ma eestikeelset vastet.

Anhyzer tähendab sisuliselt, et sinust kaugem ketta serv on üleval pool kui ketta serv, mis on sinule lähemal.

Anhyzer ei tähendab ketta pööret ega alastabiilsust!

Hyzer ja Anhyzer on lihtsalt nurgad mille all on ketas visates või lennu ajal. Nad ei ole mingit tüüpi visked. Paljud ütlevad, et „viskasin ketast hyzeris“ ja „viskasin ketast anhyzeris“ ja ma ei püüagi seda muuta, aga nendes postitustes kirjutame edasipidi „viskasin ketast hyzer nurga all“ ja „viskasin ketast anhyzer nurga all“.

flat               annukas                  hyzer

Ketaste tüübid…

Stabiilne

Stabiilne tähendab, et ketas on….stabiilne. Ta hoiab seda trajektoori mille sa talle annad lõpuni ning ka seda nurka mille all sa teda viskad.

Kui sa viskad stabiilset ketast:

Flatilt- siis ketas lendab sirgelt.

Hyzeris: lennu ajal on ketas hyzer nurga all.

Anhyzeris: lennu ajal on ketas anhyzeris.

Tähtis on teada, et stabiilsus ei tähenda ketta hajumist.

See tähendab ka seda, et üks ketast ei saa olla stabiilsem kui teine. Ketas on kas stabiilne või ta ei ole stabiilne. Tavaliselt kui keegi ütleb, et „oleks vaja/hangi endale“ stabiilsem ketas, siis mõeldakse selle all seda,et see peab olema ketas mis hajub viske lõpus rohkem. Aga tegelikult tähendab see ju, et „oleks vaja/hangi endale“ ülestabiilsem ketas mitte stabiilne.

Stabiilsete ketaste näited:

 • Innova TeeBird
 • Innova Roc
 • Millennium Orion LF
 • Discraft Buzzz
 • Discmania PD
 • Dynamic Discs Trespass
 • Latitude 64 St. Pro

Stabiilsed kettad on kettad, mis visates piisava kiirusega (korraliku tehnikaga) ei tohiks pöörata üle (paremale minna lennul). Nendel ketastel on reeglina ka minimaalne hajuvus (madala kiiruse stabiilsus) lennu lõpus, kui neid visata õigel kiirusel. Peaaegu kõik kettad hajuvad, kuid stabiilsed kettad teevad seda vähem teistest ketastest. Kui stabiilne ketas hajub, siis ei haju ta väga eemale sellest trajektoorist milles ta lendas.

Stabiilsed kettad reeglina ei muuda lennu ajal nurka (hyzer, flat ja anhyzer).

Teebird on hea näide stabiilsest kettast.

discgolfi mõisted

 

Alastabiilne

Alastabiilne tähendab, et ketas pöörab lennul varakult paremale. Mõned alastabiilsed kettad pööravad rohkem kui teised. Osadel on üleüldse rohkem pööret ning mõned vajavad rohkem jõudu, et nad pööraks. Aga lõppude lõpuks pööravad kõik alastabiilsed kettad, kui visata õigesti.

Kui visata alastabiilset ketast:

Flatilt- Ketas pöörab paremale. Mida alastabiilsem ketas on, seda kiiremini ning seda rohkem ta pöörab.

Hyzeris- Ketas keerab ennast tagasi paralleelseks maaga (hyzer flip) või keerab isegi veel üle paremale. Kui palju ketas flatist edasi pöörab on sõltuvuses viske kiirusest ja ketta alastabiilsusest.

Anhyzeris- Ketas hoiab anhyzeri joont kauem kui seda teeks stabiilne ketas ning alastabiilne ketas võib anhyzer nurka isegi suurendada lennu ajal.

Üks valearvamus on see, et alastabiilne ketas ei haju viske lõpus. See pole tõsi. Osadel alastabiilsetel ketastel on ka päris palju hajuvust viske lõpul. Kõik kettad tahavad hajuda vasakule viske lõpul isegi alastabiilsed kettad, lihtsalt kõik kettad ei jõua nii madala kiiruseni, et hakata vasakule hajuma. Samas ei tähenda, et ketas mis pärast pööramist paremale hajub tagasi ei oleks alastabiilne.

Teine suur valearvamus on see, et kui mängija näeb ketast pööravat paremale lennu ajal, siis arvatakse kohe, et see on liiga alastabiilne nende jaoks. Põhjus ei pruugi üldse olla selles, et ketas on alastabiilne, vaid mängija, kes seda viskas lasi ketta näiteks lahti anhyzer nurga all või ei kasutanud muidu korrektset tehnikat. Paljusid kettaid „sildistatakse“ sellepärast valesti, et mängija ei taha tunnistada, et ketas lendab nii just tema enda viske pärast. Selleks, et seda ei juhtuks tuleb oma vise korda saada. Sellest võib lugeda üleeelmises artiklis.

Alastabiilsete ketaste näited:

 • Latitude 64 Fury
 • Westside Discs Underworld
 • Westside Discs Tursas
 • Innova Wolf
 • Innova Sidewinder
 • Innova Roadrunner
 • Discraft Meteor

 

Ülestabiilne

Ülestabiilne tähendab, et ketas tahab minna vasakule. Piisavalt aeglase kiiruse juures tahavad muidugi kõik kettad minna vastakule, see ei tee neid kohe ülestabiilseks. Ülestabiilsed kettad hajuvad varem ja rohkem kui teised kettad.

Kui visata ülestabiilset ketast:

Flatilt: ketas pöörab vasakule. Mida ülestabiilsem ketas, seda varajasemas lennustaadiumis ta vasakule läheb. Mõned väga ülestabiilsed kettad hajuvad tugevamini, see tähendab, et nad pööravad järsult maa poole, mitte ei haju hõljudes vasakule.

Hyzeris- ketas lendab hyzer nurga all ning tihtipeale suurendab hyzer nurka lennu ajal.

Anhyzeris- ketas lendab anhyzer nurga all ära, kuid keerab siis tagasi paralleelseks maaga ning isegi edasi  hyzer nurga alla. Kui palju ketas tagasi anhyzer nurgast tuleb sõltub viske kiirusest ja ülestabiilsusest.

Ülestabiilsete ketaste näited:

 • Discmania PD2
 • Innova Firebird
 • Westside Discs Giant
 • Discraft Predator
 • Dynamic Discs Justice
 • Discraft Zone

Firebird on paljude mängijate lemmik ülestabiilne ketas.

Fade/turn;hajuvus/pööre…

Hajuvus

Hajuvus on lennu ajal ketta liikumine paremalt vasakule, tüüpiliselt lennu lõpul.

Hajuvus ei ole sama mis hyzer

Hyzer nurk võib samuti panna ketast vasakule keerama, kuid selline vasakule keeramine ei ole hajumine. Vaata „stabiilne madalal kiirusel“ allpool.

Pööre

Pööre tähendab seda, kui ketas läheb vasakult paremale, tüüpiliselt lennu alguses.

Pööre ei ole sama mis anhyzer

Anhyzer nurk võib samuti ketas panna paremale keerama, kuid selline paremale keeramine ei ole sama mis ketta pööramine paremale. Vaata „stabiilne suurel kiirusel“ allpool.

Parem viis kuidas asja vaadata…

Jätsime parima asja viimaseks. Kui saaks minna tagasi aega, kui discgolf sai alguse, siis võiks asja muuta nii, et mängijad kasutaksid kahte teist terminit/kirjeldusviisi kuna need kaks on palju paindlikumad ning paremad kirjeldamaks ketta lendu võrreldes terminitega „stabiilne“, „alastabiilne“ ja „ülestabiilne“.

Miks? Sellepärast, et ketta lend on dünaamiline. See muutub algusest lõpuni pidevalt ning seda muudavad ka paljud välised tegurid.  Seepärast ongi traditsioonilised kirjeldusviisid liiga üldised ja ei sobi kirjeldamaks ketta lendu täielikult.

Nende postituste jooksul kasutame neid kahte järgmist terminit palju. Kui võtta hetk ning üritada neid termineid paremini mõista, siis võib see aidata sind nii ketaste valikul ning panna neid enda jaoks paremini tööle.

Et neid termineid mõista, peab esmalt arusaama, et ketta lennul on kaks põhilist osa. Suure kiiruse (lennu algus) osa ja aeglase kiiruse (lennu lõpp) osa. Kui sellele mõelda, siis on see loogiline tegelikult. Ketas väljub sinu käest kõige kiirema kiirusega ning hakkab pärast seda ainult aeglustuma kuni kukub maha. Visates ketast flatilt, nähes kuidas see pöörab paremale ning seejärel hajub tagasi vasakule olete te näinud mõlemat lennu osa. Pööre paremale toimus kui ketas lendas kiiresti ja hajuvus hakkas kui ketas aeglustus.

Need kaks terminit on…

Stabiilne suurel kiirusel ehk high speed stability

Edaspid tekstis kasutan lühendit HSS

See näitab kui vastupidav on pööramisele ketas suure kiirusega lendamise etapis. Mida rohkem  HSS-i, seda kõvemini/kiiremini võib seda visata ilma, et ketas läheks paremale. Tugevad/kiired viskajad eelistavad tihti kettaid, mis stabiilsed suurel kiirusel. Nende ketastele võib panna palju jõudu/kiirust taha ilma, et peaks kartma nende pööramist paremale.

Meeles tasub pidada, et HSS mis kettal on muutub vastavalt selle, kes seda viskab. See on sõltuv viske kiirusest ja ketta disainist. Osadel ketastel on erinevad HSS sõltuvalt sellest, kui kiiresti neid visatakse. Teised, näiteks stabiilsed kettad näitavad sarnast HSS erinevate viske kiiruste puhul.

Sellepärast tegelikult kettal olev pöörde number ei omagi väga tähtsust. Ühele mängijale võib ketas olla +1 pöördega ning teisele mängijale samal ajal -2 pöördega. See muutub viske kiirusest/tugevusest. See on üks põhilisi asju miks ei tasu vaadata ketaste peal olevaid numbreid ning selle järgi kettaid valida.

Stabiilne madalal kiirusel ehk low speed stability

Edaspidi tekstis LSS

See näitab kui palju ketas võitleb, et hajuda lennu aeglase kiiruse faasis. Üldiselt, mida kõrgem on LSS seda rohkem ketas hajub. „Suurtele kahuritele“ meeldib visata hea LSS-iga kettaid. Kui sa kuuled kedagi ütlemas, et „see ketas tuleb alati tagasi“, siis nad mõtlevadki tegelikult LSS-i.

Samuti nagu HSS sõltub ka LSS mängijast. Kui mõelda nüüd eelmise näite peale, kus ketas pöörab paremale ning seejärel hajub vasakule lennu keskel, siis see on koht millal LSS välja tuleb. Mida kiiremini mängija viskab ketast, seda kauem läheb aega, et LSS välja tuleks.

Neid kahte omavahel kombineerides…

Kui nüüd mõelda nende kahe termini peale, siis peaks olema tegelikult aru saada, kui palju paremini saab ketast kirjeldada, võrreldes sellega, et öelda kettale lihtsalt alastabiilne või ülestabiilne. Nende kahe termini kasutamine peaks aitama paremini ka kotti komplekteerimisel. Eriti kui otsida just mingit kindlat lennujoont. Samuti peaks aitama need terminid panna kokku kotti millega võiks rahus minna edasi ilma, et peaks koguaeg kettaid kotis vahetama.

 keep

Korrates lihtsalt üle…

Stabiilne, ülestabiilne ja alastabiilne on üldistused, mille järgi võiks oletada mismoodi ketas lennul käitub.

Flat, hyzer ja anhyzer on nurgad millega ketas on visatud või siis nurgad mille all ketas lendab.

Sirge, hajuv ja pööre on teed mida mööda ketas õhus võib lennata.

Stabiilne suurel kiirusel (HSS) ja stabiilne madalal kiirusel (LSS) kirjeldavad kahte osa ketta lennust.

Samuti ei püüa keegi muuta teie enda definitsioone. Need selgitused aitavad mängijatel ja alustajatel paremini mõista, millest postitustes edaspidi räägitakse.

Samuti on ilmselt mõned tõlgitud sõnad üsna „karedad“, seega kui kellegil on paremaid tõlked mõistetest siis andku teada. Kui keegi tunneb ka, et mõnda mõistet peaks täiendama või mõiste ei klapi kohe üldse, siis võib samuti kirjutada.

Head viskamist kõigile!

Originaalartikli allikas: http://mindbodydisc.com/basic-disc-golf-terminology/

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.