Perfektse discgolfi koti komplekteerimine

Järgmiste kuude jooksul üritame kokku panna perfektset discgolfi koti sisu valides sinna õiged kettad. Siiski üritame seda teemat lahata ka pisut sügavamalt, kui ainult ketaste tasandil. Arvesse tuleks võtta, et tegemist on siiski arvamusega ning kindlasti mitte üheselt tõega.

Üks suurimaid nõrkusi amatöör ja pühapäeva mängijate juures on nende koti sisu pidev muutumine.  Kui vaadata top pro mängijate ketaste valikut (näiteks Steve Brinster, Ken Climo ja Barry Schultz), siis näeme, et nad on mänginud samade ketastega aastaid. Harva, kuid siiski näeb neid lisamas kotti ka uusi kettaid välja arvatud juhul, kui nad vahetavad sponsoreid, kuid pigem kipuvad nad siiski kasutama kettaid, mis neid on aastaid hästi teeninud.

Enne kui saame asuda otseselt ketaste valimise juurde, on vaja üle käia palju erinevaid teemasid.

Alustuseks peame võtma kõige põhilisema asja üldse. Sinu vise!

Sinu vise on tähtis…

Seda teemat sai mainitud ka eelmises postituses, kuid sellest ei saa üle ega ümber.

Mõni aeg tagasi oli Disc Golf Answer Man-i lehel artikkel, kus väideti, et ketastele pandud lennu trajektoori numbrid ei loe. Nõustun sellega ja arvan, et lennu trajektoori numbrid ei ole osa koti kokku panemise teemast. Üks põhjus selleks on juba see, et kuna kõik viskavad erinevalt, siis käitub ka ketas igaühe käes erinevalt.

Nagu on palju võimalusi kuidas visata ketast hästi on samuti palju võimalusi, kuidas visata ketast halvasti. See mõjutab vägagi kuidas ketas lendab. Probleem tekib nendel, kelle vise ei ole optimaalne. Sellisel juhul valitakse tihti ketas, mis kompenseerib kehva viset ning harva on see ketas neile pikas perspektiivis kasulik või aitab nende mängu edasi viia. Selle asemel, et valida selline ketas, tuleks pigem püüelda parema viske poole. Selleks on mitmeid võimalusi. Enamasti on sellistel mängijatel üks ühine omandus. Olenemata viske kohast või rajast ei suuda nad visata putterit, vähemalt mitte hästi ja piisava distantsiga.

Putter päästab su vabaks…

Putteri viskamise oskust peaks lihvima koguaeg. See võiks olla vähemalt üks discgolfi mängija põhimõtetest. Discgolfi hea vise algab alati praktiliselt sellest, kui osatakse visata putterit, mitte ainult puttida sellega. Putteri hästi viskamine on hea indikaator, kas viske tehnika on õigel teel või mitte. Tihti leiavad mängijad vabandusi miks nad ei taha putterit visata. Enamasti on põhjus selles, et enne polegi seda proovitud (või ei ole välja tulnud), ei osata või ei viitsita. Aga see on okei. Kõiki ei saagi sundida seda oskust lihvima ega üldse selle arvamusega nõustuma. See mida siin järgmiste kuude jooksul kirjutatakse ei aita mängijat, kes ei mõista selle oskuse tähtsust. Aga aitaks isegi see, kui pisut üritataks seda oskust parandada.

Hiljem nähakse, kui tahta komplekteerida perfektset kotti on vajalik, et sa oskaks visata kettaid nii nagu neid on mõeldud viskama. Neid peab viskama ilma, et ketas käest lahti lastes laperdaks ja ilma nn wrist rolli-ta (ehk ranne keeratakse ketta lahti laskmise ajal ülesse või alla (RHBH puhul)  ning ketas läheb koheselt vastavalt paremale või vasakule). Üks esimesi kettaid mida soovitaks kotti panna on kindlasti keskmaa ketas, mis lendaks sirgelt ja lõpetaks sirgelt (Avery Jenkins video). Seda ketast reeglina ei eksisteeri mängijatel, kes ei oska visata putterit.

See pole nii raske kui arvatakse…

Loodame, et see eelmine jutt ei heidutanud kedagi proovimast, sest putterit tii alalt visata ei olegi tegelikult nii keeruline. Tehnika on identne sellele mida õpetab Will Shusterick selles videos.

Kui pühendada putterit viskamise õppimiseks kasvõi üks nädal on juba aru saada selle oskuse positiivsetest mõjudest. Lihtsalt peab pühenduma ning muutma mõningaid asju oma viskes.

Enne putteri viskamise harjutamist tuleks valida ka õige putter.  Selleks võiks olla mõni stabiilne putter. Swan, Zone või Rhyno ei ole selleks õiged kettad. Selleks võiks olla näiteks: Judge, KC Pro Aviar, Yeti Pro Aviar, Shield või midagi sarnast. Need kettad võiksid olla umbes sellise lennutrajektooriga. Ehk hajuvust ei peaks olema väga palju.

Lennu trajektoor

Samuti ei pea olema putteri viskes täitsa perfektne. Ei pea olema nagu Simo Lizotte, kes suudab oma putterit visata 152m. Keegi ei ütle, et peab suutma isegi 90m visata (kuigi see on täiesti saavutatav kui piisavalt tööd sellesse panna). Kui mängija suudab oma putterit ka 45-60m visata sirgelt ilma laperdamata, siis on juba asi hästi, veelgi parem oleks kui seda suudaks teha kohapealt.

Nagu varasemalt said öeldud, siis see ei ole tegelikult nii raske. Willi video järgi ja vähemalt nädal harjutades võib see juba olla käes. Pühendu enda viske oskuse lihvimisele. Võib lubada, et see on parim asi mis sa enda mängu parendamiseks teed.

Siiski…

Kui mängija ei soovi seda oskust lihvida, siis ta ei peakski. Uut oskust saab lihvida ainult siis kui sa oled sellele avatud. Pealegi see ei muuda teiste mängu kuidagi. Kindlasti on discgolfi mängijaid, kes ei kavatse seda kunagi teha ja see on okei, kõigil on õigus oma arvamuseks. Ilmselt ei ole maailma siiski ühtegi pro mängijat kes nendega nõustuks, aga see selleks.

Mis edasi…

Koti komplekteerimine on põnev teema ja kirjutame kindlasti ka sellest jätkuvalt edasi, sest see teema on põnev ilmselt kõigi jaoks kes seda uue hooaja eel teevad. Me kõik kulutame koti kokkupanekule raha ja tehes seda õigesti aitab see meid tuleval hooajal kindlasti palju.

Originaalartikli allikas: http://mindbodydisc.com/it-starts-with-your-throw/#more-3687

Minu enda mõtted/kogemused…

Lugedes esmakordselt seda artiklit, sain aru, et ka mina ei ole alustanud ilmselt sealt kust oleks võinud alustada. Olgugi, et poolteist aastat tagasi alustades oli just minu esimeseks kettaks Innova Star Atlas (enne kui see Tartu dendropargi tiiki lendas ja see sealt enne ära korjati, kui mina jõudsin), mis oleks ilmselt aidanud mind ka viske osas õigele teele. Kahjuks ei olnud mul endal ning nagu ka ilmselt paljudel teistel piisavalt oidu, et osta asemele midagi sarnast. Selle asemel otsustasin osta endale hoopis Yeti Pro Aviar putteri (nüüdseks kasutan seda ainult draivimiseks) ja Innova Blizzard Champion Dominatori. Ometigi, et putter oli olemas, sellega viskamist ma peale esimest või teist proovimist rohkem ei harrastanud, oli ju siiski tegemist putteriga. Mõni aeg tagasi sain aru, et paraku ei oska ma praktiliselt ühtegi putterit ega keskmaad korrektselt visata, märke sellest oskamatusest oli varemgi, sest olles harjunud mängima suhteliselt lagedatel radadel oli mul suuri raskusi radadega kus leidus kitsaid koridore. Kui kuu aega tagasi jälle rohkem sai mängima hakatud, otsustasime sõbraga, et pühendume järgmised ajad putterite ja keskmaade viskamisele. Siiani ei suuda me veel viset teha korrektselt ning muutusi on tulnud teha tehnikas palju ja on veel ka palju tegemata, siis tunnen siiski, et asi on ka juba pärast 6 harjutuskorda paremaks läinud. Lühikestel radadel on täpsus läinud oluliselt paremaks ning ka ketaste tundmine on paranenud.

Selle artikli põhjal ja ka pro mängijate (keda varasemalt artiklis mainiti) koti sisu vaadates võtsin sellel hooajal eesmärgi ka mitte oma koti sisu väga muuta, minu enda arvates on kõik võimalikud vajalikud kettad olemas ja ilmselt ka rohkemgi veel. Pigem üritan nende kõigiga saada lähemalt tuttavaks ja siis nendest praakida välja mitte sobivad. Tean ka, et tegelikult on mul kotis kettaid mida mul vaja ei läheks ning millega ma kompenseerin enda kehva tehnika (eestkäe tehnikat täpsemalt). Eesti Discgolf grupis kirjutati ka päris täpne lause selle kohta „seda olukorda kus võetakse kõige ülestabiilsem ketas kätte ja lastakse sellises anhyzeris minema, et laia viskekoridori mõlemad ääred ära kaetakse“ ja just täpselt seda teen ka mina praegu. Samas tean, et ma ei jõua enne hooaja algust kõiki vigu veel ära parandada ning ka sellepärast ei hakka neid ülestabiilseid kolle enda kotist välja hetkel praakima, hooaja jooksul on võimalik seda teha.

Aga seniks head harjutamist Teile!

Üks pilt ka meie harjutamisest.

 

discgolfi koti komplekteerimine

3 thoughts on “Perfektse discgolfi koti komplekteerimine

 1. Alustava mängijana oleksin vägagi huvitatud blogipostitusest, seletataks lahti peamised discgolfi mõisted, mida rajal kuulda ja netis lugeda saab. Et lihtrahva keeles oleks asjad ära seletaud. Näiteks Ülestabiilne ketas, annukast välja, haizer vise, jne jne.
  Alatihti ei saagi aru millest jutt.

  Aitäh

  1. Tere! Aitäh tagasiside eest. See on väärt mõte. Püüame järgnevate nädalate jooksul ka seda teemat puudutada.

   1. Super! Ootan seda postitust väga. Hakkan nüüd F5 nuppu klaviatuuril pressima 😉

    Mõningad ideed sõnaseletuseks:
    kange ketas
    alastabiilne ketas
    ülestabiilne ketas
    stabiilne ketas
    annukas
    haizer
    haizer flip
    skippima
    rollima
    birko

    kindlasti on neid sõnu veel aga kõik ei karga hetkel pähe. Aga Algust saab teha 😉

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.