Millist discgolfi kotti valida?

Discgolfi populaarsuse kasvuga on mängu järjest lahutamatumaks osaks saamas lisaks ketastele ka muu varustus, mis aitab mängimas käies end mugavamalt tunda. Kuna discgolfi kotte on erinevat tüüpi ning erinevates hinnaklassides ja suurustes, siis tasuks enda jaoks enne discgolfi koti soetamist läbi mõelda, millist eesmärki kott täitma hakkab. Selle jaoks, et valiku tegemine lihtsamaks muuta, oleme ette võtnud mõned olulisemad küsimused, millele enne sobiva koti leidmist vastused tasuks leida.

Millist eesmärki see discgolfi kott minu jaoks täidab? Kas kott on puhtalt igapäevaseks mängimiseks või võistlustel käimiseks või lihtsalt aeg-ajalt mängimas käimiseks?

Pühapäevamängija ei vaja kõige uhkemat ja kallimat discgolfi kotti selle jaoks, et end rajal mugavalt tunda. Alustavale mängijale piisab täiesti ainult õlakotist, kuna tõenäoliselt pole tal kettaid rohkem kui 3-4 tükki. Igapäevaselt rajal käiva mängija jaoks jääb ilmselt õlakotist väheks, kui ta muidugi ei käi mängimas ainult mõne kindla kettaga, mille puhul on kõigi teiste ketaste kaasa vedamine üleliigne ja pigem lisakoormus.

Siinkohal tasub meelde tuletada, et koti komplekteerimisel tasub alati lähtuda sellest, et kaasas oleks ainult need kettad, millega sa päriselt ka mängid (loe lähemalt koti komplekteerimise kohta ka siit). Kõik muu üleliigne on lihtsalt ballast, mis teeb koti raskemaks. Harrastaja jaoks on seega ilmselt seljakott juba oluliselt mõistlikum valik, kui seda on näiteks õlakott, mille mahutavus ja praktiline pool jätavad sageli soovida.

Nende jaoks, kes käivad võistlustel ja treenivad igapäevaselt, mängib mugavus juba tunduvalt suuremat rolli. Kuna võistlusringid võivad kesta mitu tundi, on väga oluline, et kõik vajalik oleks kaasas ja kott oleks funktsionaalne ega väsitaks liialt ning laseks seejuures 100%-liselt mängule keskenduda. Seega jääb sellise mängija jaoks õlakotist ilmselgelt väheks ja tasub vaadata suurema mahutavusega ning kvaliteetsemast materjalist ja rohkemate taskutega kottide poole.

Kui palju kettaid ja mida veel lisaks peaks discgolfi kott mahutama?

Juhul, kui tegemist on alustava mängijaga, kellel on 4-5 ketast – näiteks putter, keskmaa ja kaks draiverit, pole erilist mõtet osta seljakotti, mis mahutab 15-20 ketast. Seega kui sa käid heal juhul kuus paar korda mängimas ja sul on vaid mõned kettad, piisab täiesti ka kõige lihtsamast õlakotist.

Õlakoti miinuseks on tema praktiline pool, kuna ta mahutab suhteliselt vähe nii kettaid kui ma muud varustust nagu näiteks joogipudel või üleriided. Kui on aga kindel teadmine, et tulevikus kavatsed soetada juurde mitu ketast, siis tasub juba vaikselt mõelda ka suurema koti peale, sest muidu ostad alguses õlakoti ja siis kulutad lisaks ka veel seljakotile.

Samas kui sa käid mängimas sagedasti ning sinu kettavalik on juba üle kümne ketta suuruseks kasvanud, tasub mõelda seljakoti hankimisele, sest õlakott pole enam kuigi praktiline, kui ta on pungil täis.

Kui eesmärgiks on korraga võtta kaasa rohkem kettaid kui 10 tükki siis on olemas ka skinny bagid ehk kotid, mille peamine otstarve on mahutada võimalikult palju kettaid (14-20), olles seejuures ise võimalikult õhukesed ehk ilma lisataskuteta. Muu vajaliku varustuse mahutavus muudab selle koti ebapraktiliseks nende jaoks, kes soovivad, et kotti mahuksid kenasti ära ka söögipoolis, üleriided, rätik ketaste kuivatamiseks, kolmhark tool, vihmavari ja muu, mida mängima minnes kaasa soovitakse võtta.

Võistlustel käies või pikemaid distantse läbides, kus pole palju takistusi, (liiv, muda, suured puujuured, tiheda võsaga alad) on võimalik kasutada ka discgolfi käru. Sisuliselt on tegemist kotiga ratastel, mida saab siis enda järel või ees veeretada. Kuna tema peamiseks funktsiooniks on samuti ikkagi ketaste mahutavus, siis lisataskute osas tema mahutavus nii hea, kui suuremate seljakottide puhul, siiski pole. Küll aga on ta mugavam variant neile, kes ei soovi kotti kogu aeg selga võtta ja seda maha panna. Kuna ta on ka metallist konstruktsiooniga, siis on ta ka discgolfi seljakottidest kallim.

Milliseid funktsioone kott peaks veel täitma? (Milliseid asju mahutama: jook, söök, üleliigsed asjad nagu võtmed, telefon, skoorikaart, üleriided, tool, vihmavari, marker jne)

Mängimas käies on oluline, et kõik vajalik mõnusaks ringiks oleks kaasas. Seega kui sa tead, et sa tahad kaasa võtta midagi näksimiseks, juua, üleriideid, tooli või kehva ilma korral ka vihmavarju, tasuks kindlasti vaadata suuremat kotti, mille puhul on need võimalused tagatud. Juhul, kui kott peab mahutama vaid kettaid, tuleks sellest ka koti valimisel lähtuda, sest iga lisamugavus maksab midagi.

Erinevaid kotte võrreldes tasubki just seda silmas pidada, et kui palju nad siis tegelikult ikkagi mahutavad ja mida lisaks ketastele sinna veel on võimalik ära mahutada ehk kui palju on erinevaid lisataskuid ja funktsioone, mis vajadustega kooskõlas oleksid.

Kas oluline on bränd, koostekvaliteet või ainult hind?

Lähtudes koostekvaliteedist ehk siis antud juhul materjalist oleks puhtalt koti kestvuse seisukohast lähtuvalt mõistlikum ja loogilisem valida kott, mis on toodetud vettpidavamast ja kestvamast materjalist vs kott, mis on tooded kehvemast materjalist. Üheks suureks kottide hinnataset eristavaks faktoriks on just materjal, millest discgolfi kotid on kokku õmmeldud.

Peamiselt tehakse discgolfi kotte kahte tüüpi materjalidest – 600D nailonist ning 1000D nailonist. Nende kahe materjalitüübi peamine vahe seisneb nende vastupidavuses. 1000D on vastupidavam ja kergem materjal kui 600D ning peab paremini vett. Seejuures tasub tähele panna, et tegemist pole veekindla materjaliga. Selle jaoks, et vihmas või lumesajus mängida on paljudel kottidel olemas ka eraldi nii-öelda vihmamantel, millega on võimalik kott kinni katta. Mõne tootja koti puhul tuleb vihmamantel tasuta kaasa, teiste puhul tuleb see lisaks juurde osta.

Ainult odavat hinda ostes võib juhtuda, et koti materjal ja õmblused on kehvapoolsed ning pärast mõnekuist kasutamist hakkab kott juba vormist välja vajuma ning õmblused järgi andma. Kui sa käid enam-vähem igapäevaselt mängimas, siis ilmselt kaua sellise kotiga ei mängi. Seega tasuks mõelda natuke kvaliteetsemale kotile. Samas kui sa oled pigem selline pühapäevamängija, kes aeg-ajalt rajale satub, on selline kott täiesti okei, kuna ta ei jõua nii kiiresti lihtsalt ära kuluda. Kindlasti mängib siinkohal rolli ka see, et kuidas sa enda discgolfi koti eest hoolt kannad – kas sa puhastad teda, hoiad hästi, ei peksa ega loobi seda kui ringil parajasti kehvasti läheb jne.

Teema lõpetuseks tasuks endalt ka küsida, et kas sa oled valmis maksma 50-150€ enam koti eest, mille kvaliteet on sama, mis odavamal kotil, kuid mille bränd on tuntum?

Kindlasti on olulisi küsimusi veel, kuid lõppkokkuvõttes on ikkagi oluline see, et valitav kott täidaks eesmärki ja oleks mugav. Head valikute tegemist ja oma mängu uuele tasemele viimist.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.